LOGO

W BUDAPESZCIE

KSIĘŻA CHRYSTUSOWCY

SIOSTRY MISJONARKI CHRYSTUSA KRÓLA

Katechizm Kościoła Katolickiego Czytania na każdy dzień Pismo święte Liturgia godzin

Duszpasterstwo

Siostry Misjonarki

Historia kościoła

Ciekawe strony

HISTORIA KOŚCIOŁA I PARAFII:

XIX /XX w. Dynamiczny rozwój Budapesztu powoduje napływ polskich emigrantów, którzy znajdują zatrudnienie głównie w kamieniołomach i cegielniach znajdujących się w dzielnicy Kőbánya. Od 1897 r. Polacy gromadzą się przy kapliczce zwanej Kalwaryjską, gdzie odprawiane są Msze św. dla polskich robotników.

1905 - Metropolita lwowski ks. arcybiskup Józef Bilczewski odwiedza polskich robotników, efektem wizyty jest zgoda Prymasa Węgier na przyjazd polskiego duszpasterza do Budapesztu.

1908 - Do pracy wśród polskich emigrantów na Węgrzech przyjeżdża ks. Wincenty Danek. Powstaje Stowarzyszenie Budowy Kościoła Polskiego.

1915 - Polacy otrzymują w dzierżawę plac pod budowę kościoła. Rozpoczyna się żmudny okres poszukiwania przez ks. Danka funduszy na budowę kościoła.

1925 - Rusza budowa Kościoła Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych.

1927 - Zakończenie budowy kościoła oraz rozpoczęcie budowy Domu Polskiego.

17.08.1930 - Prymas Polski ks. August Kardynał Hlond dokonuje konsekracji Kościoła Polskiego.

1932 - Z Poznania przyjeżdżają do pracy wśród Polonii budapeszteńskiej Siostry Elżbietanki.

1939 - Wybuch II wojny światowej i przyjęcie polskich uchodźców.

1940-43 - Budowa organów; dar polskich żołnierzy - uchodźców dla polskiego kościoła.

1945 - Umiera ks. Wincenty Danek. Przy parafii zostają tylko dwie siostry, pozostałe opuszczają Węgry. Rozpoczyna się najtrudniejszy okres w historii kościoła i parafii polskiej na Kőbánya.

1952 - Zostają usunięte siostry Elżbietanki oraz odebrane mienie kościelne.

1945-87 - Kolejnymi duszpasterzami Polaków są: ks. Michał Oramus SI, ks. Erazm Wolczyk, ks.Leon Maśnica, ks. Karol Dragosz,
ks.Bogdan Ferenc, ks. Gyua Paradi,o.Pal Leszkovski OP, ks. Ferenc Simenyi.

1989 - Duszpasterstwo wśród polskich emigrantów obejmuje polski kapłan ks. Maciej Józefowicz. Rozpoczynają się prace przy renowacji kościoła.

1990 - Opiekę duszpasterską przejmują księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu.

17.11.1991 - Prymas Węgier, Ksiądz Kardynał Laszlo Paskai ustanawia Polską Parafię Personalną w Budapeszcie.

1993 - Rozpoczyna działalność Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. Św. Wojciecha.

1998 - Stowarzyszenie św. Wojciecha odzyskuje Dom Polski.

2000 - Do pracy wśród Polonii węgierskiej przyjeżdżają Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

2001-2002 - Dzięki pomocy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" zostaje poddany kapitalnemu remontowi Dom Polski oraz budynek plebani.

26.10.2002 - Prymas Polski Ksiądz Kardynał Józef Glemp poświęca odnowiony Dom Polski oraz plebanię.

Polska Parafia Personalna w Budapeszcie...*...1103 Budapest, Óhegy u. 11...*...telefon/fax +36 1 431-8413...*...e-mail: plebaniapl@onet.eu..................................... Polska Parafia Presonalna w Budapeszcie...*...1103 Budapest, Óhegy u. 11...*...telefon/fax 431 84 13...*...e-mail: plebaniapl@onet.eu..................................... Polska Parafia Presonalna w Budapeszcie...*...1103 Budapest, Óhegy u. 11...*...telefon/fax 431 84 13...*...e-mail: plebaniapl@onet.eu..................................... Polska Parafia Presonalna w Budapeszcie...*...1103 Budapest, Óhegy u. 11...*...telefon/fax 431 84 13...*...e-mail: plebaniapl@onet.eu..................................... Polska Parafia Presonalna w Budapeszcie...*...1103 Budapest, Óhegy u. 11...*...telefon/fax 431 84 13...*...e-mail: plebaniapl@onet.eu.....................................